Černá Hora
Černá Hora (srbsky: Црна Гора, Crna Gora, anglicky: Montenegro, do 22. října 2007 Republika Černá Hora) je republika v jihovýchodní Evropě při pobřeží Jaderského moře sousedící s Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Albánii a Kosovem. Má rozlohu 13 812 km² a čítá 663 000 obyvatel. Metropolí Černé Hory je Podgorica (173 000 obyvatel). Černá Hora je kandidátskou zemí Evropské unie.
Černá Hora je velmi hornatý stát, celé území náleží k Dinárským horám. Nejvyšší vrcholky přesahují nadmořskou výšku 2500 m - Zla Kolata (2534 m), Dobra Kolata (2528 m), Rosni vrh (2524 m), Bobotov kuk (2523 m). Nejhornatější je sever a západ státu spolu s pruhem kolem pobřeží. Nížiny se vyskytují pouze v okolí Skadarského jezera.
Leží v subtropickém podnebném pásu středomořského typu. Neteče zde žádná velká řeka, mezi významné se ale řadí: Zeta, Morača, Komarnica (Piva), Lim, Tara, Cetina, dominantní postavení mezi jezery má Skadarské jezero. Byla ústavou prohlášena ekologickým státem a zřízeno zde bylo pět národních parků: Lovćen, Biogradska Gora, Skadarské jezero, Durmitor a Prokletije.
Celá fotogalerie >>>
Černá Hora (pano)
6 images
Téměř čtyřista let bojovala turecká vojska o nadvládu nad maličkou zemí uprostřed Dinárských hor. Nikdy se jim to úplně nepovedlo, dodnes ale na mnoha návsích stojí místo kostelů minarety. Pravoslavné monastýry jsou často ukryty až na těch nejnepřístupnějších místech. Asfalt na silnicích pamatuje ještě Titovy časy a mezi horskými osadami je i makadam vítaným luxusem. V Černé Hoře není hora zdaleka jen jedna a proto je nutné počítat s mnohakilometrovými stoupáky a stejně tak dlouhými sjezdy bez konce, kdy se lze kochat jedinečnými výhledy.
Do Černé Hory se na kole můžete podívat s cyklozájezdem Černá Hora brněnské cestovky CK KUDRNA.