Permakultura
Permakultura je pro někoho záhadným slovem. Narazili jsme na něj poprvé někdy v roce 2010 a od té doby nám nedá spát.... Tedy, ne že bychom trpěli nespavostí nebo jsme se do té doby nějak výrazně prohřešovali proti základním principům permakultury, ale pojmenováním této životní filozofie jsme si uvědomili mnoho souvislostí. Dalším vzděláváním se snažíme proniknout hlouběji. Potkáváme zajímavé lidi, učíme se od nich a vyměňujeme si zkušenosti. V dnešní době internetu je to relativně snadné. Dříve se znalosti, vědomosti a dovednosti předávaly z generace na generaci. Tyto vazby byly násilně zpřetrhány a musejí se znovu objevovat.
Vlastníme kolem domu malý cca 1000m² pozemek a kromě toho máme možnost obdělávat dalších cca 200 m² zeleninové zahrádky. Hledáme něco většího a tak zatím vše zkoušíme v malém. Cesta co největší soběstačnosti a nezávislosti na okolních zdrojích je úžasná, ale dlouhá a trnitá.
Co je permakultura?
- Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
- Systém designu založený na ekologických principech
- Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
- Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.
Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. (Eva Hauserová v článku Co je permakultura »)
Celá fotogalerie >>>
Indičtí běžci
Indičtí běžci jsou úžasnou okrasou zahrady. Jsou to nejaktivnější zvířata, jaké znám (kromě včel). Důvěrně jim přezdíváme gagoši, protože když začnou gagat, je to slyšet až na druhé straně dědiny. Pořídili jsme si na jaře roku 2012 denní kačátka a půjčili si k nim pižmovku, která se o ně příkladně starala a na každého vetřelce dost hrůzostrašně syčela. Téměř všechny se podařilo odchovat. Následně šli někteří do světa a jak už to v přírodě bývá, nevyhnuli jsme se ani smutným událostem a útokům predátorů (liška, kuna).
Na jaře 2013 zůstaly dvě kačenky Adélka (bílá) a Natálka (modrá) původem z Horní Lhoty a jejich princ Filip z Vizovic divokého zbarvení. Jedna z holek už začala snášet a my věříme, že se jim podaří odchovat letos potomstvo.
6 images
Celá fotogalerie >>>
Včelky
6 images
Celá fotogalerie >>>
Nahoru
Pěstujeme, budujeme, chováme...
Permakulturní přístup k zahradě vedl k tomu, že jsme požádali o certifikát Přírodní zahrada. V roce 2013 jsme získali plaketu Přírodní zahrada a od té doby se nic nezměnilo. Dál se snažíme o to, aby se všem živým tvorům u nás líbilo a abychom zanechali na této zemi co nejmenší stopu. Mapu certifikovaných přírodních zahrad najdete zde »